czwartek, 31 maja 2012

Skansen w Olsztynku, czyli znowu obrazki

Miałam napisać długiego posta o Skansenie w Olsztynku, bo zdecydowanie to była najfajniejsza atrakcja naszego wyjazdu. Za śmieszne pieniądze (bodaj 12zł od osoby) jest dostępna niesamowita podróż w czasie, mnóstwo chatek do zwiedzania, rewelacyjnie zachowane eksponaty dostępne na wyciągnięcie ręki. Okazało się, że dodatkowo mają tak zrobioną stronę internetową, że praktycznie musiałabym przepisać to, co na niej jest, a na dodatek nie miało by to interaktywnej formy. Dlatego skupię się na obrazkach i kilku komentarzach, a wszystkich serdecznie zapraszam tutaj: Internaktywny Skansen. Chciało by się, żeby wszystkie atrakcje były tak dostępne. Jak ktoś lubi historię i tego typu miejsca - można sobie zaostrzyć apetyt :)
Pozwolę sobie zacytować oficjalną stronę: 
"Początki Muzeum Budownictwa Ludowego – Parku Etnograficznego w Olsztynku sięgają 1909 roku, kiedy to w Królewcu, ówczesnej stolicy Prus Wschodnich, zapadła decyzja o utworzeniu muzeum architektury wiejskiej. Na jego siedzibę wybrano teren Królewieckiego Ogrodu Zoologicznego. Plan zabudowy zakładał przeniesienie na teren muzeum obiektów najbardziej charakterystycznych dla każdego z regionów wchodzących w skład Prus Wschodnich. W związku ze złym stanem budynków przeznaczonych do translokacji zdecydowano o wybudowaniu kopii. W latach 1910-1913 wybudowano ok. 20 obiektów z XVIII-XIX w., reprezentujących budownictwo mieszkalne, sakralne, przemysłowe oraz gospodarcze. Na terenie muzeum znajdowały się także dwa obiekty archeologiczne.
W 1937 roku ze względu na ograniczoność terenu Królewieckiego Ogrodu Zoologicznego zdecydowano o przeniesieniu obiektów do Olsztynka, w którego okolicach znajdowało się Mauzoleum prezydenta Rzeszy, feldmarszałka Paula Hindenburga i które stało się miejscem licznych wycieczek z Niemiec. Muzeum architektury wiejskiej miało podnieść atrakcyjność okolicy. Translokacji dokonano w latach 1938-1942. Nie wszystkie obiekty udało się przenieść. Z pierwotnego założenia zachowało się 12 budynków."
Były też zwierzaki:


I bardzo "staropolski" wybór jedzenia ;)12 komentarzy:

 1. Najwyraźniej domagamy się opisów i komentarzy. Mi tam same zdjęcia nie tak wiele mówią. Lubię ludzkie obserwacje, oceny, wrażenia....

  Pozdrawiam, Alicja

  OdpowiedzUsuń
 2. No wiem, wiem, wiedziałam, że samymi zdjęciami się nie wymigam ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. A ja wbiję małą szpileczkę :-) Pod poprzednią notką pojawił się komentarz, że fajnie się Was czyta, bo gramatycznie - zgadzam się z tym. Zwrócę jednak uwagę na ortografię, bo ten błąd jest powszechny, nie tylko w Waszym blogu.
  Osobowe formy czasownika z "by" pisze się razem, np. chciałby, chciałaby, chciałoby. Ale chciano by już osobno, bo to bezosobowa forma. Jest jeszcze kilka innych regól dotyczących "by", ale nie będę nudzić.

  A poza tym opisy bardzo fajne i zdjęcia też. Nie wiedziałam, że Ostróda taka fajna, a przecież byłam. Te festiwale przeważnie tak wyglądają, że poza sceną (lub bagażnikiem samochodu) niewiele się ogląda :-)

  Pozdrawaim
  Aga

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Biję się w pierś, jak już na żywo tłumaczyłam, w pewnym momencie mi się ubzdurało, że się zasady zmieniły :) Jak będzie mi się w końcu chciało, to poprawię gdzie znajdę :)

   Usuń
 4. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 11. Do you mind if Ι quote a feω of уοur posts as long
  аs I prоvide сrеdіt and
  sources bаck to уouг site? Mу blog іѕ in the exаct same nichе
  as yours and mу viѕitors ωould definitely bеnefit from some of thе
  informаtіon you pгoѵіde here.
  Pleаse let me knοw if this оkaу wіth you.
  Regаrds!

  my webpage beenature.com

  OdpowiedzUsuń